$1,509.91
$1,358.92
Tax included
World's First Climate Tech Platform | Free Delivery in India | Global Shipping

Shop with confidence knowing that our 24/7 Customer Support is always available to assist with any inquiries

Avail maximum benefits from input tax mechanism on all your Business Invoices. Get GST Invoices on your business purchases. And 0% Taxes on all worldwide deliveries

If you find this product anywhere at lower cost than us. Call us and we will not only match the price but also give a complimentary coupon

Shop with assurance, as each product we offer is 100% original, ensuring quality and authenticity with every purchase
| Country of Origin | India |
|---|---|
| Package Contents | Metravi DDS-1080 DDS Function Generator / BNC-BNC Cable / BNC cable with alligator clips / Power cord / USB interface cable / PC software CD |
| Display | 4.3-inch TFT LCD WVGA(480x272) |
| Brand | Metravi |
| Power | 100V~240VACrms50Hz/60Hz |
| Model | DDS-1080 |
| Product Size | 265mmx110mmx320mm |
| Sampling rate | 320MS/s |
| Temperature Coefficient | ±0.5ppm/°C Less than 2ppm/°C |
| Interfaces | USB Host USB Device 10MHz clock source input/output |
| Channels | 2 |
| Working Modes | Output on/off Continuous Modulation Sweep Burst |
| Waveforms | Sine Square Ramp Pulse Noise DC Arbitrary UTG2000B only Harmonic |
| Product Color | White and Grey |
| Arbitrary Waveform Length | 8pts~16Mpts |
| Max Frequency | 80MHz |
| Modulations | AM FM PM ASK FSK PSK PWM BPSK QPSK OSK DSB-AM SUM QAM |
| Arbitrary Vertical Resolution | 16bits(symbol included) |
| Frequency Characteristics Sine | 1μHz~80MHz |
| Frequency Characteristics Square | 1μHz~25MHz |
| Frequency Characteristics Pulse | 1μHz~20MHz |
| Frequency Characteristics Ramp | 1μHz~3MHz |
| Frequency Characteristics Harmonic | 1μHz~30MHz |
| Frequency Characteristics Arbitrary | 1μHz~15MHz |
| Frequency Characteristics Noise | 60MHz(-3dB) |
| Frequency Characteristics Resolution | 1μHz |
| Frequency Characteristics Accuracy | ±0.5ppm@25°C |
| Product Net Weight | 3.2kg |
| Standard Individual Packing | Carton box |
| Standard Quantity Per Carton | 2pcs |
| Standard Carton Measurement | 380mmx330mmx320mm |
| Standard Carton Gross Weight | 8.5kg |
Metravi DDS-1080 DDS Function Generator is a high-performance signal generation solution designed for advanced testing, research, and electronic development applications. Equipped with a 4.3-inch TFT LCD display, it offers a clear and intuitive interface for efficient operation. With a maximum frequency of 80MHz and a high sampling rate of 320MS/s, this dual-channel function generator delivers precise and stable waveform output. It supports multiple waveforms including sine, square, ramp, pulse, noise, DC, and arbitrary signals, along with advanced modulation types such as AM, FM, PM, FSK, PSK, PWM, and QAM. The device ensures high accuracy with ±0.5ppm/°C temperature stability and fine frequency resolution of 1µHz. Its USB host and device interfaces, along with clock input/output support, enable seamless connectivity and control. Ideal for laboratories, R&D centers, and industrial testing, the Metravi DDS-1080 ensures reliable, flexible, and high-precision signal generation for complex electronic applications. Available on EnvMart, these Function Generators are designed to produce various electrical waveforms for testing and circuit analysis. Metravi Function Generators provide high accuracy and stability, making them ideal for laboratories, educational institutions, and electronic testing applications.
Review sent
Your review cannot be sent
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent